Internet – po czym poznać dobrego dostawcę

Internet – po czym poznać dobrego dostawcę?

Bez internetu nie wyobrażamy sobie życia w XXI wieku. Dostęp do informacji, map, portali społecznościowych czy poczty elektronicznej i wiele innych udogodnień – to właśnie mamy dzięki stałemu dostępowi do sieci. Jednak jak wybrać operatora? Po czym poznać dobrego dostawcę? Gdzie można skorzystać z jakiego internetu?

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KOBA – internet, telewizja i telefon

Internet kablowy

To właśnie z usług popularnych kablówek korzysta najwięcej osób. Jest to najszybszy rodzaj internetu i osiąga przepustowość pobierania do nawet 250 mb na sekundę oraz wysyłania do 20 mb na sekundę. Jest to internet stabilny, ale posiada jeden minus – dostępny jest tylko w dużych miastach na osiedlach z większą ilością mieszkańców. Taki internet stacjonarny to jednak najlepsze rozwiązanie i nie ma się co dziwić, że jeśli tylko jest do niego dostęp – to jest to najchętniej wybierany rodzaj internetu. Stabilność, bardzo niski ping, wysokie wartości wysyłania i pobierania danych – to właśnie atuty popularnych kablówek. Również router do internetu kablowego różni się od standardowych modeli. Korzystanie z kablówki umożliwia modem DOCSIS, który charakteryzuje się posiadaniem gniazda na kabel koncentryczny.

Internet radiowy

Ten rodzaj internetu to propozycja przede wszystkim dla mieszkańców mniejszych miast, gdzie nie ma poprowadzonych linii kablowych a największe firmy takie jak UPC nie świadczą swoich usług. Jest to internet znacznie wolniejszy i wysyłany jest za pomocą fali radiowych. Jest mniej stabilny i mało odporny na warunki atmosferyczne – wiatr czy burze mogą utrudnić jego działanie. Jego montaż w domu i udostępnianie odbywa się za pomocą zwykłego routera i tworzy się sieć LAN. Z routera można internet podłączyć w każde miejsce – do telewizora, komputera lub za pomocą sieci wi-fi do laptopów czy telefonów. Ogólne przedstawienie wad i zalet tego typu rozwiązania jest trudne, ponieważ internet radiowy to usługa świadczona często przez osoby prywatne. Każda osoba zarządzająca takim internetem ma inne standardy realizacji połączeń. Każdy operator może mieć innego typu łącze i prędkości. Tak naprawdę liczą się tylko efekty końcowe – stabilność internetu, ping, szybkość pobierania i wysyłania.

Po czym poznać dobry internet? Czy wartość download mówi wszystko o łączu?

Dobry internet – większość ludzi określa tak łącza, które umożliwiają pobierać dane z prędkością powyżej 20 mb na sekundę. Czy jednak prędkość pobierania jest najważniejsza? Jeśli by tak było, to najchętniej wybieranym rodzajem internetu byłby ten satelitarny. Jest on dostępny nawet na pustkowiu po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń. Jednak niestety odpowiedź w czasie rzeczywistym (ping) jest bardzo długa i wynosi około pół sekundy (ponad 500 ms). Wydawać by się mogło – co to jest pół sekundy? Najbardziej zauważalne będzie to w przypadku graczy online, którym uniemożliwi to grę. Dlatego najważniejszą wartością wydaje się być właśnie ping, czyli opóźnienie internetu. Jeśli jest ono poniżej 20 ms to wtedy internet jest bardzo dobry. Prędkość pobierania nawet w okolicy 5 mb na sekundę jest w zupełności wystarczająca. Tak więc dobry internet poznać można po niskim pingu, dobrych wartościach downloadu (pobierania) i uploadu (wysyłania) ale także po stabilności – łącze się nie zrywa i nie ma przerw w dostawie. Limit internetu to już kwestia indywidualna, jednak jak łatwo się domyślić brak limitów w ofercie dostawców internetu jest ceniony najbardziej.

Internet przenośny

Ciekawą możliwością, która rozwija się w ostatnich czasach są wszelkie rodzaje internetu przenośnego. Dzięki nim można będąc w podróży mieć internet nawet w laptopie. Najpopularniejszym rodzajem są modemy. Najczęściej dołączane są do ofert z sieci komórkowych. Drugim rodzajem jest możliwość udostępnienia internetu z telefonu komórkowego. Jednak czy sieci komórkowe to dobry dostawca? Często na łączu udostępnionym z telefonu gracze mogą mieć problemy z połączeniem się z hostami. Także ping może być wyższy niż na zwykłym internecie. Dodatkowo większość operatorów sieci komórkowych ma w ofercie internet limitowany, a na laptopie zużywa się go znacznie szybciej, więc trzeba oszczędnie z niego korzystać. Jest to najczęściej wyjście tymczasowe lub w przypadku dalszych podróży.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij