3 sposoby na rozpoznanie nieuczciwego pożyczkobiorcy

Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez pożyczek i kredytów. Pieniądze pożyczamy na domy i mieszkania, na samochody, nieplanowane wydatki, a także na realizację celów i marzeń. Mało kogo stać na to wszystko za gotówkę. Większość ludzi decyduje się na pożyczki. Mawia się, że wszystko jest dla ludzi i tak jest faktycznie, jednakże w finansach warto kierować się również zasadą ograniczonego zaufania. W przypadku banków sprawa jest o wiele prostsza, jednakże nie każdy konsument posiada wystarczającą zdolność kredytową, by korzystać z kredytów. Jeśli zatem chcemy wziąć pożyczkę, wskazane jest sprawdzenie instytucji finansowej, u której się zadłużamy. Poznaj 3 sposoby na rozpoznanie nieuczciwego pożyczkobiorcy

3 sposoby na rozpoznanie nieuczciwego pożyczkobiorcy

1. Firma widmo

Swoje pierwsze kroki powinniśmy poczynić na stronę internetową wybranego przez nas pożyczkodawcy. Jeśli jednak firma nie posiada swojej witryny i nie możemy jej odnaleźć ani w żadnej porównywarce ofert pożyczkowych, ani w rankingu firm, powinniśmy się poważnie zastanowić nad jej wiarygodnością. Obecnie, niemal każdy przedsiębiorca posiada swoją wizytówkę w sieci i profil w mediach społecznościowych, a na pewno powinna ją mieć firma pożyczkowa. Jeśli to dla nas niewystarczające potwierdzenie o możliwości oszustwa, wybraną firmę możemy sprawdzić w oficjalnych rejestrach po numerach NIP i REGON. Jeśli jednak pożyczkodawca nie posiada strony www, wówczas może się okazać, że nie mamy skąd wziąć potrzebnych numerów. Kolejna kwestia to wpis do KRS. Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest informowanie o statusie prawnym zarejestrowanych podmiotów, elementach jego sytuacji finansowej oraz sposobie jego reprezentowania. Jeśli nie jesteśmy w stanie odnaleźć numeru KRS, ani wpisu na stronie KRS, powinniśmy pomyśleć o nielegalnych praktykach „przedsiębiorcy”.

2. Lista ostrzeżeń KNF

Kolejna instytucja, która wspomoże nas w wyborze instytucji pozabankowej działającej zgodnie z prawem to KNF. Lista, którą sporządza Komisja Nadzoru Finansowego, przedstawia podmioty, które podejrzane są o nieuczciwe czyny. Na liście możemy zatem odnaleźć firmy finansowe, które nie działają zgodnie z obowiązującym je prawem, a których sytuacja jest obecnie wyjaśniana. Lista tworzona jest głównie w celu ochrony konsumentów przed instytucjami, których działania są nielegalne lub podejrzane.

3. Niezgodne procedury

Niemal każda firma, która nie działa zgodnie z prawem, wymaga od swojego potencjalnego klienta wcześniejszej zapłaty prowizji. Jeśli nie podpisaliśmy jeszcze umowy pożyczkowej, żadna leganie działająca instytucja nie będzie od nas oczekiwała zapłaty prowizji, która normalnie płacona jest przy pierwszej racie lub jej spłata jest rozłożona i doliczona do rat pożyczki.

Kolejnym nieuczciwym zagraniem jest żądanie wykonania połączenia telefonicznego na bardzo drogą infolinię. Najczęściej pożyczkodawca podaje nam numer telefonu, pod który mamy zadzwonić. Połączenie, podczas którego przedstawia się nam ofertę, może trwać kilkanaście bardzo cennych minut. Cennych, ponieważ naliczone opłaty mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

SMS z ofertą, za który przyjdzie nam słono zapłacić. Jeśli okazało się, że aby otrzymać ofertę pożyczki gotówkowej musimy wysłać wiadomość SMS, powinniśmy się mieć na baczności. Nieuczciwi pożyczkodawcy, kuszą konsumentów bardzo atrakcyjną ofertą, niezwykle taniej pożyczki, po czym, aby otrzymać konkretną ofertę, zmuszani jesteśmy do wysłania drogiej wiadomości. Niestety, to również praktyka stosowana przez nieuczciwych pożyczkodawców. Żadna wiarygodna firma nie działa w ten sposób.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij