Co trzeba wiedzieć, kiedy chcesz zaadoptować kota ze schroniska

Co trzeba wiedzieć, kiedy chcesz zaadoptować kota ze schroniska

Adoptując jednego kota ze schroniska, nie uratujesz całego świata, ale możesz zmienić życie na lepsze temu jednemu, którego ze sobą zabierzesz. Kotom zdecydowanie trudniej jest znaleźć dom ze względu na utarty stereotyp o ich wrednym i paskudnym charakterze. Oczywiście każdy z nich niesie na swoich małych barkach pewien bagaż doświadczeń i przykrych historii, co może wpływać na ich uosobienie. Nie mniej jednak niech cię to nie zraża. Jeżeli jesteś zdecydowany na adopcję kota, przeczytaj poniższy artykuł.

Koty, tak samo jak psy, mają uczucia i potrzebują miłości, ciepła oraz kontaktu z człowiekiem. Schroniska i fundacje dla zwierząt są przepełnione porzuconymi i niechcianymi kotami, którym właśnie ty, możesz dać szanse na lepsze życie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o adopcji, zapoznaj się z artykułami, poradami i blogami np. ile żyją koty, sprawdź na cowidze.pl/ile-zyja-koty-co-wplywa-na-dlugosc-zycia-kotow i dowiedz się jak najwięcej o tych małych czworonogach. Zapoznaj się z ich zwyczajami, potrzebami, dowiedz się, ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota, czy wymaga konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych, jakiego rodzaju karmy wybierać, jak często karmić i co ile chodzić na wizyty kontrolne do weterynarza.

Jaki kot ze schroniska?

Kiedy wejdziesz do pomieszczenia, w którym przebywają koty, w pierwszym odruchu nie będziesz wiedzieć, na którego zwrócić uwagę. Dopiero po pewnej chwili poczujesz, który z nich przykuwa ją najsilniej. Oczywiście nie kieruj się tylko wyglądem. Na pewno masz swoje oczekiwania więc przedstaw je pracownikom schroniska czy fundacji a oni znajdą dla ciebie idealnego podopiecznego. Na pewno najważniejszym kryterium jest to czy posiadasz już inne zwierzęta, czy w domu są dzieci, czy kot będzie mógł wychodzić na dwór, ile czasu spędzasz w domu itp. Pamiętaj, że większość kotów mieszkających w schroniskach to zwierzęta mocno doświadczone przez los. Niektóre są niewidome, niepełnosprawne, z jednym okiem, bez łapy, z niedowładem kończyn lub zmagające się z różnymi chorobami. Niemniej jednak wiele z nich ma cudowne usposobienie i wspaniały charakter, którym warto dać szansę i zrekompensować krzywdy, jakich doświadczyły.

Rozmowa przedadopcyjna – jakie formalności?

Każdy, kto zgłasza chęć adoptowania zwierzęcia ze schroniska, musi odbyć rozmowę z jego pracownikami. Ma to na celu przede wszystkim wybranie dla ciebie odpowiedniego kota oraz sprawdzenie, czy jesteś osobą godną zaufania i czy będziesz umiał się nim dobrze zająć. Będziesz musiał odpowiedzieć na szereg różnych pytań, gdyż wielokrotnie zdarzały się przypadki, kiedy zaadoptowane zwierzęta wracały do schronisk, ponieważ ich nowi właściciele nie potrafili zapewnić im właściwej opieki wynikającej ze zwykłej niewiedzy i braku przygotowania. 

Wymogiem, który na pewno musisz spełnić do zabezpieczenie balkonu, okien i zgłoszenie kota na zabieg kastracji lub sterylizacji. Każdy pracownik jest odpowiednio wyszkolony w zakresie opieki i pielęgnacji kotów więc możesz mu zadać dowolne pytanie i poprosić o podzielenie się cennymi wskazówkami. Jeżeli nie jesteś pewien czy się sprawdzisz w roli opiekuna i tego, jak kot zareaguje na zmianę otoczenia, możesz umówić się na adopcję tymczasową. 

Po podpisaniu umowy adopcyjnej otrzymujesz książeczkę zdrowia zawierającą wykaz szczepień i zabiegów odrobaczających, jakie przeszedł kot oraz historię ewentualnych chorób, przebytych operacji oraz zalecenia do dalszego leczenia.

Kot w domu – co się zachowywać?

Zwierze powinno mieć zapewnione pomieszczenie, w którym znajdą się wszystkie potrzebne akcesoria tzn. miski, kuweta, posłanie, drapak czy nawet kryjówka w postaci kartonowych pudełek, domków, tuneli oraz innych zakamarków gdzie mógłby się schować. Koty to po prostu lubią, daje im to poczucie bezpieczeństwa i dzięki temu mogą szybciej wyruszyć na zwiedzanie nowego domu. Nie wolno kota do niczego zmuszać, aby gdzieś wszedł, coś zobaczył, czy wypróbował. Nie narzucaj się, zachowuj się naturalnie, nie wyciągaj go na siłę z jego kryjówki. On sam zdecyduje, kiedy wyjść oraz jak blisko podejdzie. Możesz go zachęcić do kontaktu, wyciągając dłoń do powąchania. Jeżeli nie ma cię przez większość dnia, zawsze zadbaj o to, aby miski z wodą i karmą były pełne i nie zapominaj o regularnym sprzątaniu kuwety. Jeśli będzie bardzo zabrudzona, kto załatwi się gdzie indziej.

Na czas aklimatyzacji nie rób w domu remontów, wielkiego sprzątania, przemeblowywania ani nie organizuj wielkich spotkań towarzyskich. Zrób to wcześniej albo odłóż w czasie. Daj kotu czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca i nie funduj mu dodatkowych emocji związanych z hałasem czy obecnością obcych ludzi. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij