Zima nie sprzyja zwierzętom
Jak je chronić?. Niestety, niedługo już nadejdzie zima. Przez jednych lubiana przez innych mniej. A na pewno mniej przez naszych bezdomnych, czworonogich przyjaciół. Otóż bezdomne zwierzęta bardzo cierpią na tym, kiedy jest zimno. Jeśli nie mają gdzie się skryć przed chłodem, może się to dla nich bardzo źle skończyć. Jeśli chcemy im pomóc, to oczywiście możemy spróbować je dokarmić, to im z pewnością nie zaszkodzi.
Natomiast jeśli chodzi o ciepło, to możemy spróbować przynieść im różnego rodzaju koce, kołdry itp. do miejsca w którym się znajdują. Warto również pamiętać o naszych domowych przyjaciołach, które posiadają krótszą sierść. One też niestety mogą marznąć. Warto w takiej sytuacji zaopatrzyć domowe zwierzę w jakieś ubranko lub skrócić specery na świeżym powietrzu, przy ujemnych temperaturach.
Zła zima
Jeśli zwierzątko zmarznie, może to źle wpłynąć na stan jego stawów i układu krążenia, zwłaszcza jeśli jest w podeszłym wieku, to taki dłuższy spacer na śniegu może się dla niego źle skończyć. Nie warto więc narażać zwierzątek i lepiej czasami pobawić się z nimi w domu.Jeśli jednak nasze zwierzę ma długą sierść i nie straszne mu są żadne mrozy, to jak najbardziej można z nim udawać się na długie spacery. Śnieg prawdopodobnie będzie dla niego najlepszą zabawką. W takiej sytuacji musimy jedynie pamiętać o swoim zdrowiu i o tym, aby prawidłowo się ubrać.
Dzikie zwierzęta
O tej porze roku docierają do nas już tylko nieliczne głosy ptaków. Większość z nich niestety odleciała z ciepłe kraje na południe. Sójka czy zimorodek albo żuraw nie zamierzają pozostawać w naszym kraju na zimę. Jednak istnieją takie gatunki ptaków, dla których Polska odpowiednim miejscem właśnie w czasie trwania zimy. Z dalekiej północy przylatują do nas sikorki czy gile.Zimna pogoda nie sprzyja jednak ani zwierzętom ani ludziom. Dlatego warto pomyśleć o ułatwieniu życia ptakom, które zostaną w Polsce.Aby móc to zrobić najlepiej jest budować różnego rodzaju domki dla ptaków w których mogłyby się one schronić. Dzięki temu będą wiedziały gdzie mogą odpocząć i ewentualnie dostać coś do jedzenia.
Dokarmianie
W zimie natura niestety nie dostarcza zwierzętom prawie w ogóle pożywienia. Musimy więc zrobić to sami. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach:
Po pierwsze, dokarmiajmy dopiero wtedy, kiedy przyjdą mrozy. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, zachęcimy je do pozostania w kraju na zimę, co może być dla nich niestety niebezpieczne.
Zostawmy więc pożywienie w czystym i bezpiecznym miejscu, ale dopiero po nadejściu mrozów. Ptaki mogłyby na przykład zginąć upolowane przez kota. Takie przeszklone tarasy są złym miejscem – spłoszone ptaki mogą niestety rozbijać się o szyby.Nie możemy też pozwolić, aby ptaki zmarzły czekając na pożywienie. Karmnik powinien mieć daszek, który będzie chronił przed różnymi opadami i wiatrem. Karma natomiast powinna być zbliżona do tej naturalnej. Różne mieszanki ziaren ze słonecznikiem na pewno nie odmówią trznadle, sikorki, wróble, kosy czy kowaliki, a nawet dzięcioły. Ponadto, łabędzie i kaczki zjedzą ziarna zbóż, płatki i kasze. Słonina wywieszona za oknem też się przyda, zjedzą ją mięsożerne ptaszki, jak na przykład sikorki właśnie.