Z czego słynie Mirsk i okolice Gór Izerskich?
Dolny Śląsk to bajeczna kraina, w której mieści się wiele zabytków oraz pięknej przyrody. To miejsce pełne tajemnic i niezwykłych miejsc, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Warte zobaczenia są Góry Izerskie, które polecane są dla każdej osoby ceniącej piękne widoki i niespieszne wędrowanie.
Miasto Mirsk – atrakcje
Miasto Mirsk administracyjnie mieści się w powiecie lwóweckim województwa dolnośląskiego. Geograficznie natomiast Mirsk położony jest w Kotlinie Mirska, która jest częścią Pogórza Izerskiego. Stąd, w jego bliskiej odległości istnieją szlaki, które turystom pozwalają cieszyć się pięknymi widokami.
Mirsk to miasto, które po dziś dzień zachowało swój historyczny układ, w skład którego wchodziły lokalne trakty do Rębiszowa, Gierczyna oraz Giebułtowa. W samym centrum miasta znajduje się wiele zabytkowych kamieniczek.
Mirsk i okolice Gór Izerskich (mirsk.eu), oraz ogólnie Dolny Śląsk znany jest również ze sztolni, w których w XVI i XVII wieku wydobywano cynę, kobalt, cynk i srebro. Takie odnowione sztolnie znajdują się również w Mirsku. Śladami podziemnych sztolni organizowane są liczne wycieczki, a historia tych miejsc jest niezwykle ciekawa.
Mirsk posiada także piękną wieżę widokową, z której roztacza się widok na Góry Izerskie.
Dla miłośników zwierząt interesujący może być fakt, że w Mirsku znajduje się Zagroda Alpako Terapii, w której można skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje kontakt z tymi sympatycznymi zwierzętami.
Warto wspomnieć, że w Mirsku zaczyna się także Izerski Szlak Cietrzewia, którym można przejść pieszo całą środkową część Gór Izerskich. Widoki zapierają dech w piersiach!
Góry Izerskie
Góry Izerskie to piękne pasmo, którego część należy również do Czech. Są to góry dość niskie, rozległe, z pięknymi widokami, co sprawia, że są bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi. Same Góry Izerskie są natomiast obszarem słabo zaludnionym w przeciwieństwie do reszty Sudetów oraz Karkonoszy. Charakterystycznym elementem tych gór są kamieniołomy, w których wydobywa się surowce mineralne, takie jak bazalty, łupki, granity czy gnejsy a także minerały. Ich lista jest naprawdę godna podziwu – swego czasu znajdowano tam chalcedony, granaty, kryształy górskie, cyrkony, turmaliny, apatyty, ametysty i wiele innych. W Górach Izerskich znajdowano również niezwykle cenne rubiny i szafiry, które uchodzą za najcenniejsze i najpiękniejsze w całej Europie, jednak są one niezwykle rzadkie.
Kolejnym bogactwem Gór Izerskich są wody mineralne, które znajdują się głównie w okolicach Świeradowa. Są to jedne z najzdrowszych wód w Polsce.
Okolice gór Izerskich – co zwiedzić?
Jeśli wybierasz się do Mirska oraz w okolice Gór Izerskich, warto jest poświęcić na taki pobyt kilka dni. W samych okolicach Mirska znajdują się piękne szlaki w tym wspomniany już Izerski szlak Cietrzewia, który możesz przejechać także rowerem. Góry Izerskie oferują wiele tras rowerowych i znane są miłośnikom kolarstwa.
Ale równie piękne są budynki, zabytki oraz pozostałości po dawnych sztolniach. W okolicach Mirska znajdują się także piękne i zabytkowe zamki – Gryf, Czocha oraz Zamek w Świecu. Każdy z nich jest warty zobaczenia przynajmniej raz.