Z czego słynie Mirsk i okolice Gór Izerskich

Z czego słynie Mirsk i okolice Gór Izerskich?

Dolny Śląsk to bajeczna kraina, w której mieści się wiele zabytków oraz pięknej przyrody. To miejsce pełne tajemnic i niezwykłych miejsc, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Warte zobaczenia są Góry Izerskie, które polecane są dla każdej osoby ceniącej piękne widoki i niespieszne wędrowanie.

Miasto Mirsk – atrakcje

Miasto Mirsk administracyjnie mieści się w powiecie lwóweckim województwa dolnośląskiego. Geograficznie natomiast Mirsk położony jest w Kotlinie Mirska, która jest częścią Pogórza Izerskiego. Stąd, w jego bliskiej odległości istnieją szlaki, które turystom pozwalają cieszyć się pięknymi widokami.

Mirsk to miasto, które po dziś dzień zachowało swój historyczny układ, w skład którego wchodziły lokalne trakty do Rębiszowa, Gierczyna oraz Giebułtowa. W samym centrum miasta znajduje się wiele zabytkowych kamieniczek.

Mirsk i okolice Gór Izerskich (mirsk.eu), oraz ogólnie Dolny Śląsk znany jest również ze sztolni, w których w XVI i XVII wieku wydobywano cynę, kobalt, cynk i srebro. Takie odnowione sztolnie znajdują się również w Mirsku. Śladami podziemnych sztolni organizowane są liczne wycieczki, a historia tych miejsc jest niezwykle ciekawa.

Mirsk posiada także piękną wieżę widokową, z której roztacza się widok na Góry Izerskie.

Dla miłośników zwierząt interesujący może być fakt, że w Mirsku znajduje się Zagroda Alpako Terapii, w której można skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje kontakt z tymi sympatycznymi zwierzętami.

Warto wspomnieć, że w Mirsku zaczyna się także Izerski Szlak Cietrzewia, którym można przejść pieszo całą środkową część Gór Izerskich. Widoki zapierają dech w piersiach!

Góry Izerskie

Góry Izerskie to piękne pasmo, którego część należy również do Czech. Są to góry dość niskie, rozległe, z pięknymi widokami, co sprawia, że są bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi. Same Góry Izerskie są natomiast obszarem słabo zaludnionym w przeciwieństwie do reszty Sudetów oraz Karkonoszy. Charakterystycznym elementem tych gór są kamieniołomy, w których wydobywa się surowce mineralne, takie jak bazalty, łupki, granity czy gnejsy a także minerały. Ich lista jest naprawdę godna podziwu – swego czasu znajdowano tam chalcedony, granaty, kryształy górskie, cyrkony, turmaliny, apatyty, ametysty i wiele innych. W Górach Izerskich znajdowano również niezwykle cenne rubiny i szafiry, które uchodzą za najcenniejsze i najpiękniejsze w całej Europie, jednak są one niezwykle rzadkie.

Kolejnym bogactwem Gór Izerskich są wody mineralne, które znajdują się głównie w okolicach Świeradowa. Są to jedne z najzdrowszych wód w Polsce.

Okolice gór Izerskich – co zwiedzić?

Jeśli wybierasz się do Mirska oraz w okolice Gór Izerskich, warto jest poświęcić na taki pobyt kilka dni. W samych okolicach Mirska znajdują się piękne szlaki w tym wspomniany już Izerski szlak Cietrzewia, który możesz przejechać także rowerem. Góry Izerskie oferują wiele tras rowerowych i znane są miłośnikom kolarstwa.

Ale równie piękne są budynki, zabytki oraz pozostałości po dawnych sztolniach. W okolicach Mirska znajdują się także piękne i zabytkowe zamki – Gryf, Czocha oraz Zamek w Świecu. Każdy z nich jest warty zobaczenia przynajmniej raz.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij