Basen w ogrodzie – jaki materiał sprawdzi się na lata

Basen w ogrodzie – jaki materiał sprawdzi się na lata?

Ogród to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, szczególnie latem. Z tego właśnie względu warto zadbać, aby nie było to miejsce wypełnione wyłącznie roślinami. Zostawmy, choć odrobinę miejsca na stół, grill czy basen, dzięki którym będzie można w aktywny sposób spędzać sobotnie czy niedzielne popołudnia.

Kiedy już wygospodarujemy taką przestrzeń, dość trudno jest zdecydować się na wybór jednego modelu. Nie ma jednak powodów do obaw, również i taki zakup można dokonać naprawdę bezproblemowo.

Niecki basenowe przygotowane z żelbetonu

Najtrwalszym sposobem na stworzenie basenu jest jego wymurowanie. W tym celu wykorzystuje się elementy żelbetonowe, które oferują bardzo wysoką jakość. Owocuje to faktem, że raz stworzony basen będzie służył nam przez długie lata, ale nie jest to rozwiązanie bez wad. Tego typu niecek basenowych nie można przenosić.

Jeśli po kilku latach zdecydujemy, że w danym miejscu basen ogrodowy się nie sprawdza, jedyną możliwością, która nam pozostaje, jest jego likwidacja i budowa nowej konstrukcji w innym miejscu. Jest to oczywiście skrajny przypadek, ale prawdą jest, że budowa żelbetonowego basenu to dość duża inwestycja, do której trzeba się należycie przygotować, zarówno finansowo, jak i logistycznie, ponieważ nie ma tutaj miejsca na żadne pomyłki.

Materiały poliestrowe – ku mobilności

Jeśli zależy nam na tym, aby basen był dostępny tylko latem, lepszym rozwiązaniem będą konstrukcje poliestrowe, które co roku można przenosić do garażu czy szopy, aby przezimowały. Dzięki mobilności basen ogrodowy tego typu, produkcji firm takich jak choćby ta: http://www.pool-design.pl/, co roku może stać w innym miejscu ogrodu, zależnie od naszych preferencji.

Warto przy tym zaznaczyć, że poliester, z którego wykonuje się poszycia basenów, jest materiałem wytrzymałym oraz rozciągliwym, dzięki czemu nie ulega on zniszczeniu na skutek naprężeń. Kolejną korzyścią płynącą z basenów tego typu, jest ich różnorodność. Występują one w najróżniejszych rozmiarach, głębokościach oraz kształtach. Można je zatem dobrać dokładnie do naszych potrzeb oraz możliwości powierzchniowych, oraz finansowych, a nie odwrotnie.

Baseny ogrodowe ze stelażem oraz rozporowe

Jednym z elementów, który ma wpływ na trwałość naszego basenu, jest jego typ. Wiemy już, że poliester odporny jest na naprężenia, ale nie znaczy to, że jest niezniszczalny. Warto mieć to na uwadze, wybierając ostatecznie model basenu. Głównymi typami, które mamy do wyboru, są baseny ze stelażem oraz rozporowe. Czy ma to wpływ na wytrzymałość zastosowanego materiału?

I tak, i nie. Część basenów rozporowych ma wzmacniane połączenie, ponieważ to na nich dochodzi do największych naprężeń. Konstrukcje stelażowe po części je niwelują, a więc wpływają na długowieczność materiału. Mówiąc bardziej profesjonalnie, elementy metalowe odbierają część pracy wykonywanej przez materiał, a więc są lepszym rozwiązaniem, jeśli basen ogrodowy ma służyć lata. Oczywiście z tego względu są droższe.

Poszycia winylowe

Dość ciekawym zagadnieniem są baseny wykonane z winylu. Podobnie, jak i poliester, jest to forma polimeru, a więc materiału wytrzymałego na działanie warunków atmosferycznych, ponieważ w żaden sposób nieoddziałującego z otoczeniem. Co ważne, w basenach wykorzystuje się nie jedną, ale trzy warstwy tego polimeru, dzięki czemu konstrukcje są sztywne, a przez to lepiej znoszą naprężenia.

Dodatkową odporność można uzyskać zatem poprzez wybranie modelu, w którym zastosowano nie trzy, ale pięć czy dziewięć warstw winylu. Nawet w razie uszkodzenia wewnętrznej warstwy, kolejne cztery albo osiem, będzie dostateczną barierą dla wody na kolejne lata.

Wybranie odpowiedniego poszycia basenu nie jest zadaniem stosunkowo łatwym, ponieważ na rynku działa wielu producentów, którzy oferują różne ich rodzaje. Nim przystąpimy do zakupu warto rozważyć, choć kilka najpopularniejszych wariantów, ponieważ zakup niedopasowanego do naszych potrzeb produktu, może wiązać się z koniecznością jego wymiany. A to znów będą kolejne koszty, które będzie trzeba w jakiś sposób pokryć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij