Bioniczna proteza dłoni – na czym polega działanie?

Od zawsze człowiek dąży do zachowania ciała w jak najlepszej formie przez jak najdłuższy czas i powstrzymania zmian degeneracyjnych organizmu czy powrotu do sprawności po kontuzji lub wypadku. W tym ostatnim nieocenioną pomocą staje się cybernetyka, a w szczególności prace nad stworzeniem jak najbardziej realistycznej protezy dłoni.

Proteza ręki – robotyka na drodze do perfekcji

Protezy ręki, które perfekcyjnie naśladują żywe kończyny, dotychczas mogliśmy oglądać głównie w firmach science fiction. Na przykład w produkcji Robocop z 2014 roku mężczyzna po utracie obu rąk otrzymuje na tyle precyzyjne robotyczne protezy dłoni, że może wrócić do gry na gitarze. Ale dzięki rozwojowi cybernetyki, czyli nauki obejmującej sterowanie, przekazywanie i przekształcanie informacji, jesteśmy coraz bliżej tego celu.

Bioniczna proteza dłoni, to narzędzie, które łączy organizm żywy (biologiczny) z techniką. Okazuje się, że najtrudniejszym elementem w tworzeniu protezy jest uzyskanie pełnej funkcjonalności i wyglądu prawdziwej ręki. Problemem jest uzyskanie naturalnej ruchomości palców, która umożliwiłaby wykonywanie codziennych czynności.

Całkiem udaną próbę stanowi ręka pochodząca z University of Washington w Seattle, stworzona przez parę naukowców – Zhe Xu i Emanuela Todorov. Innym przykładem jest robotyczna proteza dłoni Bebionic, która została wprowadzona do sprzedaży i z dobrym rezultatem sprawdza się u osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Proteza dłoni made in Poland

Dotychczas opisywane przykłady protezy ręki są dziełem zagranicznych inżynierów, ale w Polsce również trwają prace nad stworzeniem precyzyjnego narzędzia protetycznego. Na Politechnice Wrocławskiej powstała Katedra Cybernetyki i Robotyki, w której studenci pracują nad ulepszeniem odbioru i rozpoznawania sygnałów, jakie wytwarzają mięśnie podczas pracy dłoni oraz sygnałów wysyłanych przez mózg do mięśni.

Czytaj:  Drony rozwijają możliwości

Proteza dłoni: drukarki 3D wprowadzają nową jakość

Prawdziwym przełomem w cybernetyce stał się rozwój technologii wydruku w 3D. Co więcej, na stronach poświęconych robotyce można znaleźć gotowe szablony ręki i samodzielnie wydrukować protezę. Uzyskane w ten sposób narzędzie jest nawet kilkaset razy tańsze niż komercyjne odpowiedniki oferowane przez wyspecjalizowane firmy.

W Polsce protetyką w technologii druku 3D zajmuje się m.in. firma 3DGence. Jednym z największych sukcesów firmy było wykonanie nylonowego żebra, które z powodzeniem wszczepiono potrzebującemu pacjentowi z Bułgarii.

Zaawansowane technologie to wizja przyszłości, w której każdy człowiek ma szansę na sprawność i samodzielność. Chciałbyś dowiedzieć się więcej o nowoczesnych protezach dłoni? Odwiedź stronę firmy Balluff – pionierów robotyki przemysłowej i poznaj więcej nowoczesnych rozwiązań.

Źródło: innovatingautomation.pl

Katarzyna Nowicka

Katarzyna Nowicka

Redaktorka lifestyle, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim, z 8-letnim doświadczeniem w tworzeniu treści o tematyce rozrywkowej. Specjalizuje się w modzie, kulturze oraz wydarzeniach społecznych, oferując świeże spojrzenie na świat showbiznesu. Prywatnie pasjonatka sztuki i kreatywnych projektów DIY.

Artykuły: 13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *