Bioniczna proteza dłoni – na czym polega działanie?

Od zawsze człowiek dąży do zachowania ciała w jak najlepszej formie przez jak najdłuższy czas i powstrzymania zmian degeneracyjnych organizmu czy powrotu do sprawności po kontuzji lub wypadku. W tym ostatnim nieocenioną pomocą staje się cybernetyka, a w szczególności prace nad stworzeniem jak najbardziej realistycznej protezy dłoni.

Proteza ręki – robotyka na drodze do perfekcji

Protezy ręki, które perfekcyjnie naśladują żywe kończyny, dotychczas mogliśmy oglądać głównie w firmach science fiction. Na przykład w produkcji Robocop z 2014 roku mężczyzna po utracie obu rąk otrzymuje na tyle precyzyjne robotyczne protezy dłoni, że może wrócić do gry na gitarze. Ale dzięki rozwojowi cybernetyki, czyli nauki obejmującej sterowanie, przekazywanie i przekształcanie informacji, jesteśmy coraz bliżej tego celu.

Bioniczna proteza dłoni, to narzędzie, które łączy organizm żywy (biologiczny) z techniką. Okazuje się, że najtrudniejszym elementem w tworzeniu protezy jest uzyskanie pełnej funkcjonalności i wyglądu prawdziwej ręki. Problemem jest uzyskanie naturalnej ruchomości palców, która umożliwiłaby wykonywanie codziennych czynności.

Całkiem udaną próbę stanowi ręka pochodząca z University of Washington w Seattle, stworzona przez parę naukowców – Zhe Xu i Emanuela Todorov. Innym przykładem jest robotyczna proteza dłoni Bebionic, która została wprowadzona do sprzedaży i z dobrym rezultatem sprawdza się u osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Proteza dłoni made in Poland

Dotychczas opisywane przykłady protezy ręki są dziełem zagranicznych inżynierów, ale w Polsce również trwają prace nad stworzeniem precyzyjnego narzędzia protetycznego. Na Politechnice Wrocławskiej powstała Katedra Cybernetyki i Robotyki, w której studenci pracują nad ulepszeniem odbioru i rozpoznawania sygnałów, jakie wytwarzają mięśnie podczas pracy dłoni oraz sygnałów wysyłanych przez mózg do mięśni.

Proteza dłoni: drukarki 3D wprowadzają nową jakość

Prawdziwym przełomem w cybernetyce stał się rozwój technologii wydruku w 3D. Co więcej, na stronach poświęconych robotyce można znaleźć gotowe szablony ręki i samodzielnie wydrukować protezę. Uzyskane w ten sposób narzędzie jest nawet kilkaset razy tańsze niż komercyjne odpowiedniki oferowane przez wyspecjalizowane firmy.

W Polsce protetyką w technologii druku 3D zajmuje się m.in. firma 3DGence. Jednym z największych sukcesów firmy było wykonanie nylonowego żebra, które z powodzeniem wszczepiono potrzebującemu pacjentowi z Bułgarii.

Zaawansowane technologie to wizja przyszłości, w której każdy człowiek ma szansę na sprawność i samodzielność. Chciałbyś dowiedzieć się więcej o nowoczesnych protezach dłoni? Odwiedź stronę firmy Balluff – pionierów robotyki przemysłowej i poznaj więcej nowoczesnych rozwiązań.

Źródło: innovatingautomation.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij