Jak przygotować się do macierzyństwa i ojcostwa?

Być może trafiłeś bądź trafiłaś na ten artykuł, ponieważ nareszcie nadszedł ten dzień i wkrótce staniesz się rodzicem. Z pewnością masz w głowie mnóstwo pytań, dodatkowo możesz odczuwać stres, czy na pewno podołasz nowej roli. Nie martw się, każdy rodzic przeżywał kiedyś to samo. Pojawienie się dziecka wywraca nasz świat do góry nogami, ale przy zachowaniu zimnej krwi będziesz w stanie sprawdzić się w nowej roli najlepiej, jak to możliwe.

Jak przygotować się do ojcostwa – porady dla przyszłego taty

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to nie lada wyzwanie. Może się wydawać, że najbardziej stresujące jest dla matki, gdyż jest to dla niej zarówno wysiłek fizyczny, jak i psychiczny. Jednak często matki lepiej odnajdują się w nowej roli i przygotowane są na więcej trudności, choć nie jest to regułą. Każdy człowiek reaguje inaczej na nieznane dotąd sytuacje życiowe, dlatego najważniejsze jest, aby podejść do nowego wyzwania ze zrozumieniem i samowspółczuciem.

Przyszli ojcowie również przeżywają nadejście dziecka w różny sposób. Część z nich może bać się, że nie podoła nowej roli, mogą też niejednokrotnie czuć brak swojego wpływu na poród i w związku z tym faktem stresować się podwójnie. To samo może dziać się w pierwszych chwilach po urodzeniu. Więcej odnośnie tego, jak mężczyzna odnajduje się w roli ojca przeczytasz na czasdladzieci.pl.

Jeśli stresujesz się nadejściem dziecka, pamiętaj, że najważniejsze jest, szczególnie w oczekiwaniu na poród żony lub partnerki, wsparcie przyszłej matki a także spokój. To najprawdopodobniej Ty jako przyszły ojciec będziesz musiał zawieźć matkę dziecka do szpitala oraz wesprzeć ją w pierwszych chwilach po porodzie. Jeśli więc bardzo stresujesz się przyjściem na świat swojego pierwszego dziecka, pamiętaj, najlepiej jest działać w sposób spokojny i opanowany – skupienie na celu pomoże Ci odciągnąć uwagę od stresu spowodowanego sytuacją, gdy wydaje Ci się, że nie masz nad niczym kontroli.

Jak przygotować się do macierzyństwa

Narodziny dziecka to dla matki ogromne wyzwanie. Wiąże się ze zmęczeniem fizycznym oraz stresem, czy poród pójdzie dobrze oraz czy psychicznie świeżo upieczona mama podoła opiece nad dzieckiem. Najważniejsze to mieć w tych pierwszych dniach, a także miesiącach ciąży, podczas których możesz przygotować się do nowej roli, wsparcie rodziny lub najbliższego otoczenia.

Bardzo pomocne okażą się tutaj wszystkie koleżanki, które poród mają już za sobą. Mogą one posłużyć cennymi radami, a także uspokoić Cię i zadeklarować chęć pomocy. Jeśli masz w swoim kręgu przyjaciółki, które urodziły w podobnym czasie, będzie to dla Ciebie dużo łatwiejsze – Twoje maleństwo będzie miało kompana, a Wy możecie wspierać się w pierwszych dniach macierzyństwa.

Bardzo ważna jest również troska o swoje zdrowie. Ciąża i poród to ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety, dlatego zadbaj o wypoczynek oraz zdrową dietę.

Wychowanie dziecka to ciągła nauka

Często słyszy się, że najcięższe są pierwsze miesiące z nowym członkiem rodziny, ale wychowywanie dziecka to tak naprawdę ciągła nauka. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko będzie miało kilka miesięcy, czy kilkanaście lat, zawsze będziesz uczyć się przy nim czegoś nowego. Pomóc Wam może z pewnością uważność na potrzeby dziecka, oraz słuchanie tego co do nas mówi – nawet kiedy mówić jeszcze nie potrafi. Niemowlę już od pierwszych chwil komunikuje się z nami, a słuchanie go jest pierwszym i najważniejszym krokiem w skutecznym wsparciu i wychowaniu maleństwa.

Pamiętaj także, że nie jesteś sam! Wielu Twoich przyjaciół czy członków rodziny również przez to przechodziło – nigdy nie bój się prosić ich o radę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij