Jak ważna muzyka do pracy i sportu?
Słuchanie muzyki działa na nas bardzo motywująco, dodaje energii, a jeszcze innym razem uspokajająco i pozwala nam się skupić. Z tego względu warto słuchać muzykę w różnych dziedzinach naszego życia. Gdy dodatkowo zadbamy o jej właściwe uporządkowanie, stworzenie właściwych playlist, to później będzie ona na nas działać tak, jak należy.
Muzyka do pracy
Wielu z nas pracuje w domu, biurze i często wykonujemy pracę, która nie zawsze wymaga idealnego skupienia. Aby się w takiej pracy nie zanudzić, dobrze może na nas podziałać motywująca muzyka. W tym wypadku warto byłoby skorzystać z takiego narzędzia, jak Spotify czy innego podobnego. Pozwoli to nam wyszukanie bądź samodzielne przygotowanie playlist, które idealnie będą pasować do rodzaju naszej pracy.
W Spotify od razu będziemy mogli znaleźć playlisty, czyli utwory pasujące do pracy motywującej, wymagającej skupienia, pracy energicznej, zachęcającej do myślenia.
Muzyka do sportu
Uprawiając sport chcielibyśmy uzyskiwać w nim coraz to lepsze rezultaty. Jest to możliwe, jeśli ćwiczymy regularnie. A jak się do tego odpowiedni zmotywować? Bardzo przydatna jest w tym kierunku muzyka. W programach muzycznych online, jak Spotify, odnajdziemy playlisty przeznaczone do uprawiania sportu.
Wyjątkowe są te playlisty do biegania. Dlaczego? Możemy wybrać taką, która idealnie pasuje do naszego poziomu biegania. Jeśli zaczynamy, to ustalamy sobie playlistę do biegania wolniejszą, a później możemy decydować się na coraz wyższy poziom. Jak to wygląda? W takich playlistach są ustalone utwory muzyczne o odpowiedniej prędkości. Takie utwory zachęcają więc nas do utrzymania właściwego poziomu podczas biegu. Warto je wypróbować i później starać się dzięki nim coraz bardziej poprawiać swoje osiągnięcia.
Sport dzięki aplikacjom mobilnym
Dużo radości jest w stanie dostarczyć nam jeszcze aplikacja, dzięki której uprawiamy sport bardziej dokładnie. Na Android jest ich naprawdę wiele. Kilka przykładów to aplikacja 100 brzuszków, 300 przysiadów, Endomondo, Ćwiczenia w domu i wiele innych. Gdy je wypróbujemy, to później zapewnienie sobie skutecznego treningu każdego dnia okazuje się o wiele łatwiejsze.
Możemy również w tle puścić sobie odpowiednią muzykę, która dodatkowo poprawi nam nastrój w czasie trenowania. A warto pamiętać, że nasze nastawienie do sportu i wysiłku fizycznego okazuje się tutaj bardzo ważne. Gdybyśmy byli zbyt zniechęceni, źle nastawieni, to szybko zrezygnowalibyśmy z dalszego jego uprawiania.
Inaczej jest jednak z taką muzyką, która wprawia nas w miły nastrój, a zarazem ukazuje nam, jaki powinniśmy utrzymać poziom. Na początku jest najtrudniej. I dlatego dobrze jest motywować się na różne sposoby. Także zachęcajmy swych bliskich krewnych i przyjaciół, aby trenowali z nami. Nie musi się to odbywać bezpośrednio. Przecież już aplikacja Endomondo umożliwia nam dodawanie znajomych. I możemy z nimi dzielić się naszymi wynikami w sporcie. Wtedy każdego dnia zauważymy, że Ci znajomi także ćwiczą. Będziemy chcieli im pokazać, że my również damy radę.
Sport bez muzyki
Pewni lekarze i sportowcy zalecają nam uprawianie sportu bez słuchania muzyki. Oczywiście nie musimy decydować się na coś takiego na początku, dopiero gdy zaczynamy trenować. Dobrze jest wypróbować tą metodą, gdy już mamy nawyk biegania czy innej aktywności fizycznej i sprawia nam ona wiele satysfakcji. Później musimy tylko zostać telefon i słuchawki w domu. Co się wydarzy? Ocenia się, że wtedy o wiele łatwiej jest nam wsłuchać się w nasz organizm i ciało.
Słyszymy bicie swojego serca, oddech. Dodatkowo mamy kontakt z przyrodę i dlatego najlepiej byłoby tutaj ćwiczyć w lesie oraz w innych pięknych oraz spokojnych miejscach. Kiedy tak wysilamy się, to tak naprawdę możemy dostosować swoje nowe poziomy trenowania do naszych możliwości. Gdy słuchamy muzyki, to czasami mylnie możemy zwiększyć sobie poziom i przez to mogą nawet pojawić się kontuzje bądź inne trudności. Gdy ćwiczymy bez muzyki, to o wiele lepiej rozumiemy swoje ciało.
Podsumowanie: Słuchanie muzyki jest ciekawe w pracy oraz podczas uprawiania sportu. Czasami jednak lepiej jest przestać słuchać muzykę i dzięki temu uzyskiwać lepsze wyniki w pracy i sporcie. Wszystko zależy od tego, jakie mamy możliwości i czy jesteśmy w stanie już samodzielnie się zmotywować.