Profesjonalne nagłośnienie imprezy
Przy profesjonalnym nagłaśnianiu imprez nie można kierować się schematami. To że jedno konfiguracja sprzętowa zdała egzamin, wcale nie oznacza, że sprawdzi się w przypadku innego wydarzenia. W tej branży ważne jest indywidualne podejście. Rodzaj i ilość urządzeń, ich rozmieszczenie i zestawienie należy dobierać przy uwzględnieniu indywidualnych cech każdego miejsca, jego akustyki, zagospodarowania przestrzennego itp. Da się jednak wskazać pewne zasady, które należy mieć na uwadze, przystępując do pracy.
Nagłośnienie imprez w klubie
Do nagłośnienia imprezy klubowej wystarczy już podstawowy zestaw złożony z dwóch kolumn pełnopasmowych, umieszczonych na statywie, i powermixa. Sprawdzi się, gdy zabawa odbywa się w niewielkim lokalu, w kameralnym gronie. Niestety nie jest w stanie wygenerować dużych basów, więc obsługa koncertu rockowego przy jego użyciu nie ma racji bytu. Warto zabrać ze sobą na miejsce dwa takie zestawy na wypadek, gdyby jeden z nich odmówił posłuszeństwa. Natomiast przy większych imprezach potrzebny będzie bardziej rozbudowany zestaw, który zaoferuje doskonałe brzmienie muzyki i dobrze słyszalny wokal (nieodpowiednio dobrany czy rozłożony może go zagłuszyć). Podstawowa wersja powinna obejmować 2 satelity, 2 kolumny basowe, 2 nadstawki, subwoofer, 2 końce mocy oraz procesor. Subwoofer najlepiej postawić na ziemi, nad nim umieścić kolumny niskotonowe, następnie zainstalować głośniki, a najwyżej nadstawki emitujące średnie i wysokie tony.
Nagłośnienie imprez w halach
W przypadku nagłośnienia imprez halowych przede wszystkim trzeba zmierzyć się z dźwiękiem odbijającym się od ścian i powstającym wskutek tego pogłosem. Większość tego typu miejsc ma słabą akustykę. Do tego sprawy nie ułatwiają: wysoki sufit, duża liczba okien i spora wielkość pomieszczenia, które mogą inicjować sprzężenie dźwięku lub powodować jego opóźnione docieranie do odleglejszych miejsc. Jednak i z tymi problemami można sobie poradzić stosując m.in. nagłośnienie wielopunktowe lub sufitowe. Pierwszy sposób polega na zawieszeniu głośników, skierowanych pod niewielkim kątem w dół, wzdłuż dłuższych ścian i podpięciu ich do wzmacniacza. Drugi natomiast opiera się na zamontowaniu pod sufitem, w jego środkowej części, kilku kolumn tubowych, ustawionych w stronę publiczności, z których każda będzie emitowała sygnał w innym kierunku (nie mogą się pokrywać). Całkiem niezłe efekty przynosi też zastosowanie kolumn wielogłośnikowych skierowanych w stronę publiczności lub umieszczenie na statywach, tuż przed sceną, głośników o dużej mocy, przy jednoczesnym wykorzystaniu techniki 100 V oraz wyeliminowaniu niskich tonów.
Nagłośnienie imprez w plenerze i koncertów
Do obsługi koncertów i imprez odbywających się w plenerze potrzebne jest profesjonalne nagłośnienie estradowe. Pozwoli ono uzyskać dobrą jakość dźwięku w każdym sektorze widowni, niezależnie od tego, w jakiej odległości od sceny się znajduje. Jego dobór wymaga uwzględnienia wielkości terenu, rozległości obszaru, znajdujących się na nim obiektów, wielkości publiki, pory dnia oraz spodziewanych warunków pogodowych, ponieważ każdy z tych elementów znacząco wpływa na rozchodzenie się dźwięku. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na rozmiar i wysokość sceny, gatunek wykonywanej muzyki oraz liczbę artystów przebywających jednocześnie na scenie, gdyż aspekty te determinują ilościowy dobór urządzeń, jak i ich późniejsze rozlokowanie.
Sprzęt trzeba ustawiać tak, by dźwięk rozchodził się kierunkowo i docierał do najodleglejszych miejsc. W zależności od oczekiwanych rezultatów należy zabrać ze sobą aktywny lub pasywny system nagłośnieniowy. Gdy większą rolę odgrywa mobilność, łatwość montażu, wygoda transportu, czystość dźwięku pochodząca z rozdzielonych sygnałów, lepszą opcją będzie zestaw pasywny. Natomiast jeśli w grę wchodzi większa kontrola nad brzmieniem czy możliwość dalszej rozbudowy systemu, korzystniejszy wybór stanowi zestaw pasywny. Niezależnie jednak od preferowanego rozwiązania na miejsce należy wziąć kolumny, wzmacniacze, subwoofery, korektory, stoły mikserskie, procesory, odsłuchy, mikrofony, systemy douszne.