kalkulator

Przedsiębiorco! Poznaj kompendium wiedzy na temat mikrorachunku podatkowego.

Prowadząc własną działalność, trzeba pamiętać, że czeka nas wiele pracy. Niezbędne wydaje się częste korzystanie z usług biura rachunkowego, co pozwoli uniknąć „bliższych spotkań” z przedstawicielami urzędu skarbowego. Oczywiście, o ile prowadzi się małą działalność, samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe, tak w przypadku dużych firm może być to naprawdę skomplikowane. Niemniej istnieje także możliwość założenia mikrorachunku podatkowego, dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie utrzymać ład i porządek w całej dokumentacji.

Mikrorachunek podatkowy – co warto wiedzieć?

liczenie pieniędzyMikrorachunek podatkowy inaczej zwany jest także indywidualnym rachunkiem podatkowym. Od 1 stycznia 2020 roku służy do wpłat podatków takich jak PIT, CIT i VAT. Zatem obejmuje to także zwrot nadpłat, przy czym są one realizowane na obowiązujących zasadach i w tej kwestii nic się nie zmieniło. Celem jest ułatwienie wpłat i wypłat podatków, co z kolei przekłada się na przejrzyste prowadzenie całej księgowości.

Jaki mam numer mikrorachunku podatkowego?

Każdy może otrzymać swój numer mikrorachunku podatkowego w urzędzie skarbowym bądź też korzystając ze specjalnego generatora. W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej bądź też nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT wystarczy tylko podanie swojego PESEL-u. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także będące podatnikami VAT muszą podać swój NIP, przy czym NIP obowiązuje również osoby, które dokonują składek na ubezpieczenie społeczne bądź też zdrowotne. Oczywiście przypominamy, że należy używać tylko oficjalnego generatora, który działa 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu, co też daje możliwość jego regularnego sprawdzania, o każdej porze. Korzystanie z innych stron wiąże się z dużym ryzykiem, gdyż często prowadzi do wyłudzeń. Należy pamiętać, że generowanie numeru mikrorachunku jest w pełni bezpłatne. Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że numer mikrorachunku jest niezmienny, nawet gdy się przeprowadzisz i urząd skarbowy czy nazwisko się zmienią. Każdy użytkownik posiada pełną odpowiedzialność za swój mikrorachunek i jest on niezbędny, aby zapłacić wymagane należności np. PIT czy CIT. Dotychczasowe rachunki, na które dokonywało się wpłat przestaną być zatem aktywne.

Z czego składa się mikrorachunek podatkrachunkiowy?

Każdy mikrorachunek podatkowy składa się z 26 znaków, przy czym LK oznacza liczbę kontrolną. Następnie występuje stała wartość, która jest ciągiem cyfr dla każdego mikrorachunku. Mowa tutaj o wartości 10100071. Jest to stały numer rozliczeniowy w NPB. Kolejna wartość również jest stała i wynosi 222. To z kolei numer uzupełniający NBP. Kolejnym elementem jest Y, przy czym Y=1 to numer PESEL, a Y=2 to NIP. Kolejne pozycje to zera i tak właśnie otrzymuje się rachunek, który składa się z 26 znaków. W przypadku osób, które czekają jeszcze na otrzymanie numeru PESEL bądź NIP wpłat należności dokonuje się na mikrorachunek podatkowy właściwego urzędu podatkowego. W tej sytuacji w przelewie podaje się numer paszportu lub dowodu osobistego.

Gdzie wpłacać podatki inne niż PIT, CIT i VAT?

Mikrorachunek podatkowy służy do wpłacania tylko i wyłącznie kwot z tytułu PIT, CIT i VAT. Natomiast w przypadku akcyz czy PCC dokonuje się wpłat tak jak dotychczas, a więc na rachunek urzędu skarbowego. Znalezienie właściwego jest bardzo proste. Wystarczy tylko skorzystać z Krajowej Administracji Skarbowej, gdzie znajduje się oficjalny wykaz rachunków bankowych urzędów skarbowych. Dodatkowo widnieją tam szczegółowe objaśnienia, na jaki rachunek należy wpłacać swoje podatki. Jeżeli otrzymasz mandat to także niewiele się zmienia i należy go uregulować tak jak dotychczas, a więc na wskazany numer rachunku, który znajduje się na bloczku mandatowym.

Korzystanie z mikrorachunku podatkowego to bardzo duże udogodnienie. Przede wszystkim w łatwy i wygodny sposób można dokonać wszystkich opłat z jednego rachunku. Jednocześnie bardzo szybko można sprawdzić swój mikrorachunek, a nawet, gdy się przeprowadzisz, nie musisz go zmieniać. Nie dotyczy to jednak karty podatkowej, VAT-14 czy VAT w imporcie. Wtedy też niezbędne jest stosowanie dotychczasowej metody rozliczenia. W razie pytań warto udać się do urzędu skarbowego bądź też swojej księgowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij