4 zalety wykładzin antypoślizgowych w domu
Wypadki w domu to prawie codzienność. Nie zawsze jednak przyjemna, zważywszy na dzieci, które biegają wszędzie. Dosłownie, a przy okazji całkowicie nie zwracają uwagi na to, czy nie znajduje się na ich drodze jakaś przeszkoda. Czasami zdarza się, że takową jest sama podłoga.
Poślizgnięcie czasami kończy się niewielkim siniakiem, ale może prowadzić nawet do zwichnięcia barku! Pomyślmy jeszcze, że mamy trzech takich urwisów. Profilaktyka wydaje się lepsza niż leczenie, prawda? Przywiązywać ich do krzeseł nie będziemy, ale może sprawić, że nie poślizgną się, na pewno. Nawet na mokrej plamie. Brzmi obiecująco? Wykładziny antypoślizgowe mają dużo więcej zalet niż się wydaje na pozór.
Gdzie można je stosować?
Pierwszą zaletą takiego pokrycia podłogi, jest to, że można wykorzystywać je wszędzie. Nie straszna im woda ani brud, więc mogą być częścią salonu, sypialni a nawet kuchni. Co ważne, istnieją produkty, które specjalnie dostosowano do danych pomieszczeń, aby dać gwarancję, że panujące tam warunki, nie będą negatywnie wpływać na ich antypoślizgowe właściwości.
Dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku z małymi dziećmi, jest ich zastosowanie w części łazienki. Pozwoli to upadków na zimne, twarde kafelki podczas wychodzenia z wanny czy brodzika. Rodzice na pewno wiedzą, że jest to bardziej niż możliwe, prawda?
Ciekawy design
Większość z nas zastanawia się, czy będzie widać, że to specjalne pokrycie nawierzchni. Oczywiście, że nie. Wykładziny antypoślizgowe można znaleźć w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego dobranie ich do odpowiedniej powierzchni nie powinno być problemem. Co więcej, producenci coraz częściej sięgają po wzory imitujące inne nawierzchnie, dlatego nasza podłoga może przybrać wygląd paneli, dywanu czy kafelków.
Sprawi to, że tak naprawdę tylko my będziemy wiedzieli, że zainwestowaliśmy w nasze bezpieczeństwo, jak i naszych pociech. Co ważne, wielu producentów oferuje usługi związane z ich prawidłowym montażem, który jest kluczowy! Bez niego nasza podłoga może stracić część swoich właściwości, ponieważ jakiekolwiek nierówności związane z błędami przy klejeniu, z pewnością jej nie służą.
Parametry zawsze w normie!
Kupując zwykłe produkty, nigdy nie wiemy, jak powstały. Nie mamy też wglądu do zastosowanych przy ich produkcji materiałów. Można oczywiście żyć w niewiedzy, ale przecież korzystamy z podłogi każdego dnia! Lekkomyślne wydaje się takie podejście, dlatego wykładziny antypoślizgowe są dla nas wybawieniem. Każdy produkt tego rodzaju przechodzi rygorystyczne testy według norm polskich, jak i europejskich.
Jeśli będziemy się chcieli czegoś dowiedzieć, wystarczy tylko wypożyczyć daną normę albo wyszukać ją w internetowym spisie. Wiedza na ten temat podłogi jest na wyciągnięcie naszych rąk. Zastanówmy się jeszcze, komu te informacje są szczególnie potrzebne? Alergikom. Owszem, ludzie bywają uczuleni na coś poza pyłkami kwiatów.
Pielęgnacja? Preparaty? Niekoniecznie
Wykładziny antypoślizgowe są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy regularnie je odkurzać. Nie wolno ich prać przy użyciu dostępnych w sklepach środków ani impregnować. Dlaczego? Po prostu tego nie potrzebują. Warto tutaj zaznaczyć, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na ich właściwości, dlatego całkowicie odradza się ich mycia. Raz na jakiś czas warto oczyścić je przy pomocy specjalnych szczotek.
Ich cena nie jest może niska, dlatego warto wynająć firmę, która zrobi to za nas. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie, ponieważ takie gruntowne czyszczenie trzeba przeprowadzać raz, góra dwa razy do roku. Nie ma więc potrzeby kupować specjalistycznego sprzętu do pielęgnacji tych podłóg. Jest to niewątpliwie ich kolejny atut, ponieważ nie trzeba o nie dbać, tak jak na przykład o te drewniane.
Reasumując, wykładziny antypoślizgowe sprawdzą się w różnych pomieszczeniach, niezależnie od ich zastosowań. Nie wymagają specjalistycznych metod pielęgnacji. Co ważne, ich produkcja i parametry obłożone są znaczną liczbą norm, więc mogą być wykorzystywane przez osoby, które nie mogą przebywać w pomieszczeniach, w których zastosowano uczulające je produkty.