Czy warto przejść z Magento 1 na Magento 2?
W listopadzie 2018 roku kończy się wsparcie techniczne dla sklepów działających na platformie Magento 1 z dedykowanym hostingiem Magento. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym czy i kiedy przejść na oprogramowanie Magento 2. Czy taka migracja się opłaca i czy sklep będzie mógł działać na dotychczasowym serwerze?
Weź pod uwagę kwestie bezpieczeństwa
Zastanawiając się czy przenieść swój sklep na Magento 2 trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Ze względu na to, że wsparcie dla Magento 1 niedługo się skończy, również nie będą dostępne kolejne łatki bezpieczeństwa, które dla sklepu internetowego są niezbędne. W związku z tym sklep na Magento 1 będzie narażony na cyberataki. Wiąże się to z możliwością wykradzenia danych twoich klientów, także tych dotyczących płatności.
Sklep, który nie jest odpowiednio chroniony traci na swojej wiarygodności, a twoi klienci szybko znajdą sobie bezpieczniejsze miejsce do robienia zakupów, jeśli spotkają się z przykrymi konsekwencjami cyberataku. Zatem straci się na tym podwójnie. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że w stosunku do pierwszej wersji oprogramowania, najnowsze posiada mechanizm Composer, dzięki któremu łatki bezpieczeństwa są testowane zanim zostaną wdrożone.
Hosting Magento – Magento 2 może pracować na dotychczasowym dedykowanym serwerze
Migracja wszystkich danych na platformę Magento 2 wymaga czasu i umiejętności dostosowania kodu strony do wymagań nowszej wersji. Wymaga to współpracy z deweloperami, którzy dokonują wdrożeń i udostępniają hosting Magento. Jeśli chodzi o sam serwer, to sklep może działać w ramach dotychczasowego hostingu Magento i powinien dzięki odpowiedniej konfiguracji działać przynajmniej tak szybko jak do tej pory, a nawet nieco szybciej. Niemniej jednak warto przy wdrożeniu Magento 2 przejść na lepszy serwer. Magento 2 hosting może przyspieszyć działanie sklepu internetowego oferując lepsze dopasowanie do jego potrzeb.
Magento 2 hosting – możliwość rozbudowywania modułów i aktualizacji
Wdrożenie Magento 2 pozwalają na skorzystanie z jeszcze bardziej wyspecjalizowanych rozszerzeń przygotowanych specjalnie dla nowej wersji otwartego oprogramowania. Po tym jak wygaśnie wsparcie dla Magento 1 nie będzie można już aktualizować swoich modułów, co sprawi, że sklep będzie miał przestarzałe ustawienia i z czasem pozostanie w tyle za konkurencją. W konsekwencji również możliwości w kwestii uzupełniania sklepu o kolejne moduły dla Magento 1 się skończą, a poza tym ze względu na brak wsparcia i możliwości naprawy błędów przez twórców oprogramowania, użytkowanie go stanie się bezcelowe.
Z tego względu przejście na Magento 2 skłoni również do przeanalizowania treści i wyglądu strony. Przeniesienie sklepu w pierwotnym kształcie wizualnym na nową platformę jest niemal niemożliwe. Magento 2 hosting stwarza szansę na odświeżenie wyglądu strony, co z pewnością docenią stali i nowi klienci, jeśli przeprowadzone zostanie z rozmysłem. Będzie to możliwość zrezygnowania z rozbudowanych modułów, powodujących niejednokrotnie zawieszanie się strony, a więc niemożność zachowania efektywności Magento hostingu.
Migracja z Magento 1 na Magento 2 dobrym posunięciem
Jeżeli indeksowanie na stronie nie jest takie, jak być powinno, to znak, że nie należy się zastanawiać i dokonać migracji z Magento 1 na Magento 2. W sytuacji, gdy dochodzi do zakleszczenia transakcje nie mogą być dokończone, gdyż Magento 1 nie ma odpowiednich narzędzi by poradzić sobie z taką sytuacją i dochodzi do awarii serwera w ramach Magento hostingu. Natomiast w Magento 2 dostępny jest CLI Tools do Magento 2, który pozwala na czyszczenie cache, włączanie i wyłączanie modułów, a także reindeksowanie. Zapewnia to płynność działania strony i niweluje ryzyko jej zawieszania się.
Dostęp do modułów Magento obejmuje również rozszerzenia SEO, ułatwiające pozycjonowanie strony poprzez integrację z blogiem na WordPressie. Jednak z czasem brak dostępu do aktualizacji spowoduje, że również na tym polu zaczną się trudności. Zatem przejście z Magento 1 na Magento 2 mimo konieczności poniesienia kosztów wdrożenia, wydaje się sensownym posunięciem.