Czym są porady online? Jak to działa? Czy warto korzystać z konsultacji online?
Korzystanie z porad online nie jest żadną nowością, jednak dopiero pojawienie się pandemii koronawirusa pokazało, w jak bardzo można się na nich oprzeć. Okazało się bowiem, że praktycznie w każdej dziedzinie życia, możliwe jest załatwienie spraw bez wychodzenia z domu. Jak to właściwie działa i czy warto z tego korzystać? Czym są porady online i jak z nich skorzystać?
Czym są porady online?
Warto zastanowić się najpierw nad tym, czym właściwie są porady online. Mówiąc wprost, to usługi i doradztwo, z którego można skorzystać, nie opuszczając domu. Najczęściej w tym celu korzysta się z komputera z dostępem do internetu, który umożliwia kontakt z wybranym specjalistą. Takie porady mogą być udzielane na różne sposoby – mailowo, telefonicznie, albo za pomocą komunikatorów tekstowych i video. Dodatkowo są dostępne w wersji płatnej lub bezpłatnej, w zależności od firmy czy osoby, która je udziela.
W jakich branżach można uzyskać porady online?
Obecnie porady online dostępne są praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia, z czego jeszcze nie tak dawno temu nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Szeroki dostęp do internetu i wielu różnych środków komunikacji, znacząco ułatwił kontakt z niemal ze wszystkimi branżami. Porady online świadczą różni specjaliści, np. lekarze, dietetycy, psychologowie (porady-online.pl), a także prawnicy, księgowi i różnego typu terapeuci. Jest tego naprawdę dużo i wbrew temu, co wielu sądzi, aby uzyskać fachową poradę i pomoc, wcale nie trzeba wychodzić z domu.
Jak działają porady online?
W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedniego specjalistę, który nas interesuje i sprawdzić, czy udziela on porad w formie online. Jeżeli istnieje taka możliwość, następnym krokiem będzie zweryfikowanie, jak wygląda kontakt – czy jest to mail, komunikator, telefon, a może wizyta na video, na przykład przez Skype. Następnie należy umówić się na konkretny termin konsultacji z uwzględnieniem instrukcji do kontaktu. Ostatnim krokiem będzie oczywiście rozmowa ze specjalistą – w przypadku czatów i rozmów video będzie potrzebny komputer i internet, przy czym w drugim przypadku mogą być potrzebne także słuchawki i mikrofon, chyba że ma się je już wbudowane.
Działa to mniej więcej w ten sam sposób co wizyta osobista – specjalista przeprowadza wywiad, pyta o szczegóły wizyty, a także daje porady jak działać czy przeprowadza sesję np. terapeutyczną. Na tej podstawie może wystawić odpowiednie zaświadczenie, przekazać receptę czy inne zalecenia do dalszego działania.
Czy opłaca się korzystać z porad online?
Wiele osób miało i nadal ma pewne wątpliwości co do jakości świadczonych usług drogą online. Przeprowadzone badania poświadczyły jednak, że właściwie nie ma żadnej różnicy między poradami udzielanymi drogą osobistą a tymi przekazywanymi online. Oczywiście wszystko będzie zależało od danego specjalisty, a także od naszego własnego indywidualnego podejścia. Dla wielu osób brak bezpośredniego kontaktu może być problematyczny.
Wizyty online mają jednak sporo zalet – po pierwsze nie ma ograniczenia czasowego – mogą się one odbyć praktycznie w dowolnym terminie. Po drugie, oszczędza się czas, zwłaszcza gdy do danego specjalisty mamy daleko. Po trzecie, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakichś przyczyn nie mają możliwości na osobisty kontakt, na przykład wynikające z niepełnosprawności lub innych problemów zdrowotnych. Ostatnią zaletą, choć nie tak oczywistą jest także niższy koszt, choć tu wiele będzie zależało od samej porady i tego, kto ją udziela i na jakich zasadach.