Czym są porady online Jak to działa Czy warto korzystać z konsultacji online

Czym są porady online? Jak to działa? Czy warto korzystać z konsultacji online?

Korzystanie z porad online nie jest żadną nowością, jednak dopiero pojawienie się pandemii koronawirusa pokazało, w jak bardzo można się na nich oprzeć. Okazało się bowiem, że praktycznie w każdej dziedzinie życia, możliwe jest załatwienie spraw bez wychodzenia z domu. Jak to właściwie działa i czy warto z tego korzystać? Czym są porady online i jak z nich skorzystać?

Czym są porady online?

Warto zastanowić się najpierw nad tym, czym właściwie są porady online. Mówiąc wprost, to usługi i doradztwo, z którego można skorzystać, nie opuszczając domu. Najczęściej w tym celu korzysta się z komputera z dostępem do internetu, który umożliwia kontakt z wybranym specjalistą. Takie porady mogą być udzielane na różne sposoby – mailowo, telefonicznie, albo za pomocą komunikatorów tekstowych i video. Dodatkowo są dostępne w wersji płatnej lub bezpłatnej, w zależności od firmy czy osoby, która je udziela.

W jakich branżach można uzyskać porady online?

Obecnie porady online dostępne są praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia, z czego jeszcze nie tak dawno temu nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Szeroki dostęp do internetu i wielu różnych środków komunikacji, znacząco ułatwił kontakt z niemal ze wszystkimi branżami. Porady online świadczą różni specjaliści, np. lekarze, dietetycy, psychologowie (porady-online.pl), a także prawnicy, księgowi i różnego typu terapeuci. Jest tego naprawdę dużo i wbrew temu, co wielu sądzi, aby uzyskać fachową poradę i pomoc, wcale nie trzeba wychodzić z domu.

Jak działają porady online?

W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedniego specjalistę, który nas interesuje i sprawdzić, czy udziela on porad w formie online. Jeżeli istnieje taka możliwość, następnym krokiem będzie zweryfikowanie, jak wygląda kontakt – czy jest to mail, komunikator, telefon, a może wizyta na video, na przykład przez Skype. Następnie należy umówić się na konkretny termin konsultacji z uwzględnieniem instrukcji do kontaktu. Ostatnim krokiem będzie oczywiście rozmowa ze specjalistą – w przypadku czatów i rozmów video będzie potrzebny komputer i internet, przy czym w drugim przypadku mogą być potrzebne także słuchawki i mikrofon, chyba że ma się je już wbudowane.

Działa to mniej więcej w ten sam sposób co wizyta osobista – specjalista przeprowadza wywiad, pyta o szczegóły wizyty, a także daje porady jak działać czy przeprowadza sesję np. terapeutyczną. Na tej podstawie może wystawić odpowiednie zaświadczenie, przekazać receptę czy inne zalecenia do dalszego działania.

Czy opłaca się korzystać z porad online?

Wiele osób miało i nadal ma pewne wątpliwości co do jakości świadczonych usług drogą online. Przeprowadzone badania poświadczyły jednak, że właściwie nie ma żadnej różnicy między poradami udzielanymi drogą osobistą a tymi przekazywanymi online. Oczywiście wszystko będzie zależało od danego specjalisty, a także od naszego własnego indywidualnego podejścia. Dla wielu osób brak bezpośredniego kontaktu może być problematyczny.

Wizyty online mają jednak sporo zalet – po pierwsze nie ma ograniczenia czasowego – mogą się one odbyć praktycznie w dowolnym terminie. Po drugie, oszczędza się czas, zwłaszcza gdy do danego specjalisty mamy daleko. Po trzecie, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakichś przyczyn nie mają możliwości na osobisty kontakt, na przykład wynikające z niepełnosprawności lub innych problemów zdrowotnych. Ostatnią zaletą, choć nie tak oczywistą jest także niższy koszt, choć tu wiele będzie zależało od samej porady i tego, kto ją udziela i na jakich zasadach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij