Komputer dla gracza – czym się kierować przy wyborze?
Wybór komputera to jedna z tych decyzji, których znaczenia bardzo często nie doceniamy. Przeważnie wybieramy się z bliżej niesprecyzowanym zamiarem zakupu nowego sprzętu do komisu komputerowego lub sklepu którejś z wielkich sieci. Na miejscu zaś najczęściej ulegamy perswazji sprzedających, co bardzo często kończy się zakupem sprzętu, który okazuje się niedopasowany do naszych wymagań.
Pierwszą rzeczą, jaką należy brać pod uwagę wybierając komputer, jest jego przeznaczenie. Czy sprzęt ma nam służyć przede wszystkim do zwykłych prac biurowych, ewentualnie pisania w domu, czy też może do gier i/lub oglądania filmów w najwyższej rozdzielczości, czy też może jesteśmy profesjonalnymi grafikami lub informatykami i potrzebujemy komputera, który będzie w stanie spełnić naprawdę bardzo wygórowane wymagania? Odpowiedź na powyższe pytanie determinuje to, jakimi parametrami powinien charakteryzować się komputer, który kupimy.
W niniejszym tekście zajmiemy się kwestią komputerów dla graczy. Jakimi cechami przede wszystkim powinien odznaczać się komputer dla gracza? Oto lista trzech najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy kupowaniu komputera przeznaczonego do gier.
1. Procesor
Wystarczy przyjrzeć się dowolnemu opakowaniu gry komputerowej: na tylnej stronie producent gry zawsze umieszcza rubryki “minimalne wymagania sprzętowe” oraz “optymalne wymagania sprzętowe”. Pierwsza z rubryk podaje najniższą możliwą “moc” komputera, jaka jest potrzebna, aby móc w ogóle “odpalić” daną grę.
Druga z rubryk określa wymagania sprzętowe, jakie komputer musi spełnić, aby można było grać na standardowych ustawieniach. W obu przypadkach pierwszą właściwością na liście zawsze jest moc procesora.
Jaki stąd wniosek? Otóż, to właśnie moc procesora jest najważniejszym z parametrów, jakie należy brać pod uwagę kupując komputer przeznaczony dla gier. Jeżeli procesor komputera będzie zbyt słaby, przeważnie na dobre uniemożliwi do cieszenie się grą.
Na chwilę obecną moc procesora, która pozwala swobodnie korzystać z większości gier, to cztery rdzenie o częstotliwości taktowania co najmniej 3,5 GHz.
Warto jednak pamiętać, że niektóre z gier posiadają znacznie wyższe wymagania sprzętowe. Ponadto, gry z każdym rokiem są coraz bardziej wymagające, dlatego warto zaopatrzyć się w komputer o mocy wyraźnie większej, niż wspomniane 4 rdzenie z częstotliwością taktowania 3,5 GHz(chyba, że chcemy co rok lub w najlepszym wypadku co dwa lata kupować nowy procesor).
2. Karta graficzna
Druga pozycja na naszej liście to oczywiście karta graficzna. Oczywiście, moc karty graficznej nie jest aż tak istotna, jak procesor(zawsze można zmniejszyć ustawienia dotyczące rozdzielczości oraz jakości grafiki w danej grze). Jeżeli jednak chcemy cieszyć się najnowszymi grami w ich najlepszej, najbardziej efektownej szacie graficznej, potrzebna nam będzie karta o mocy co najmniej 2 GB.
Jednak, tak samo jak ma to miejsce w przypadku mocy procesora, niektóre gry posiadają znacznie wyższe wymagania dotyczące grafiki. Warto więc wydać kilkaset złotych więcej i zainwestować w komputer wyposażony w ultranowoczesną grafikę o mocy 4 lub nawet 8 GB.
Dzięki temu nie tylko zyskamy pewność, że niemal każdą z obecnie dostępnych gier uda się włączyć na standardowych ustawieniach, ale również że nie będziemy musieli co roku kupować nowej karty.
3. Pamieć RAM
Trzeci i ostatni punkt niniejszej listy to oczywiście ilość pamięci RAM. Obecnie minimalna ilość RAM-u, jaka jest potrzebna, aby móc odpalić większość gier, to 8 GB. 16 GB zapewni nam jednak o wiele bardziej komfortową rozrywkę a ponadto do pewnego stopnia umożliwi odciążenie procesora.
Kupując komputer do gier warto zwrócić uwagę nie tylko na obecną ilość pamięci RAM, ale również na ilość maksymalną.
Jeżeli kupujemy komputer wyposażony w 16 GB RAM z możliwością dołożenia kolejnych 16 GB, pozostawiamy sobie otwartą furtkę do swobodnego zwiększenia mocy komputera w przyszłości, bez konieczności wymiany całego dysku twardego, co wiąże się z o wiele większymi kosztami, niż samo dokupienie RAM-u.