Używany telefon komórkowy – na co uważać podczas zakupu

Używany telefon komórkowy – na co uważać podczas zakupu?

Często opłacalnym wyborem jest zakup telefonu używanego, który może być nawet o połowę tańszy, niż jego nowy odpowiednik. Trzeba jednak uważać, aby smartfon nie okazał się wadliwy. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu telefonu z drugiej ręki?

Jak sprawdzić czy telefon jest kradziony?

Pierwszą, najważniejszą kwestią podczas zakupu używanego telefonu jest sprawdzenie, czy nie jest kradziony. Jak to zrobić? Potrzebny jest do tego numer IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity, który znajduje się na naklejce wewnątrz telefonu, na pudełku lub w dokumentacji.

Numer IMEI należy wprowadzić w internetowych platformach do potwierdzania, czy telefon nie został zgłoszony jako kradziony. A jak go uzyskać? Można poprosić o niego sprzedającego, natomiast bardziej doświadczeni wystawiający w ogłoszeniu umieszczają też zdjęcie tyłu telefonu z wyciągniętą baterią etc. – wtedy zwykle widać ten identyfikator.

Można też założyć, że jeżeli w ofercie sprzedaży używanego telefonu komórkowego znajduje się także opakowanie oraz cała dokumentacja (instrukcja, gwarancja), to smartfon faktycznie jest własnością wystawiającego. Wątpliwości mogą budzić ogłoszenia, w których znajduje się samo urządzenie, nawet bez ładowarki. Co prawda sprzedający najczęściej wtedy piszą, że telefonu dawno nie używali, resztę wyposażenia „zgubili” lub „wyrzucili” i czasami faktycznie może być to prawda. Ale czy warto ryzykować?

Wyposażenie używanego telefonu komórkowego

Przeglądając oferty o sprzedaży używanych telefonów komórkowych, np. w serwisie: https://sprzedajemy.pl/elektronika/telefony-i-akcesoria/telefony-komorkowe, należy zwrócić uwagę na to, jakie przedmioty zostały wystawione w ogłoszeniu.

Najlepiej jeśli do smartfona dołączana jest pełna dokumentacja oraz opakowanie. Podstawą jest choćby dowód zakupu. Ale oprócz tego warto, aby w zestawie znajdowała się oryginalna ładowarka. Opłaca się wybierać oferty ze słuchawkami oraz kartami pamięci. Zakup takiego zestawu często jest bardziej korzystny cenowo, niż dokupywanie tych akcesoriów osobno.

Gwarancja na używany smartfon

Często jest tak, że wystawiane używane telefony są jeszcze objęte gwarancją. Dzięki temu nie dość, że masz pewność, że urządzenie nie jest kradzione, to dodatkowo zyskujesz ochronę na wypadek, gdyby coś zaczęło się z nim dziać.

Szukaj smartfonów, które posiadają przynajmniej roczną gwarancję. Oczywiście wtedy musisz dopilnować, żeby uzyskać od sprzedającego przynajmniej kopię zakupu sprzętu. Wiele osób decyduje się również na sprzedaż nowego telefonu, zakupionego w ramach abonamentu. Wtedy nieużywany model można mieć znacznie taniej.

Sprawdzanie telefonu przed zakupem

Zanim zdecydujesz się na zakup używanego telefonu, dopytaj, czy posiada on blokadę simlock. Możesz też poprosić o więcej zdjęć urządzenia, by móc przekonać się, w jakim jest stanie wizualnym.

Najkorzystniej jest też umówić się osobiście ze sprzedającym, by móc sprawdzić telefon przed finalizacją transakcji. Wtedy zwróć uwagę na to, czy nie posiada zarysowań, czy działają wszystkie porty (gniazdo ładowania, wyjście słuchawkowe, slot na kartę pamięci). Przetestuj jakość dźwięku, obrazu.

A co w sytuacji, gdy decydujesz się na zakup przez internet? Wybieraj dostawę za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości przesyłki przy kurierze. To droższa opcja, lecz dzięki temu minimalizujesz ryzyko, że zostaniesz oszukany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij