Postępy cyfryzacji kierowców. Kod Aztec i aplikacja mPojazd - czyli sposoby na bezproblemowe OC

Postępy cyfryzacji kierowców. Kod Aztec i aplikacja mPojazd – czyli sposoby na bezproblemowe OC

Postępująca cyfryzacja kierowców oznacza wiele udogodnień. Dzięki aplikacji mPojazd dane z karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC mogą być przechowywane w smartfonie. Z kolei kod Aztec umożliwia błyskawiczną kalkulację składki ubezpieczenia.

Cyfryzacja wchodzi coraz głębiej w nasze życie. Nieprzypadkowo badacze społeczni mówią o cyfrowych tubylcach – ludziach, dla których komputery i inne urządzenia są chlebem powszednim, a internet środowiskiem naturalnym. Cyfryzacja dotyczy również kierowców. Jednym z przejawów tego procesu jest wprowadzenie aplikacji specjalnie dedykowanych właścicielom czterech kółek.

Cyfrowy obywatel, cyfrowy kierowca

Aplikacja mPojazd stanowi część systemu mObywatel. System został przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. W jego skład – obok aplikacji mPojazd – wchodzą również:

 • mTożsamość – cyfrowy zastępnik dowodu osobistego;
 • mLegitymacja szkolna – cyfrowy zastępnik legitymacji dla uczniów;
 • mLegitymacja studencka – cyfrowy zastępnik legitymacji dla studentów (usługa znajduje się w fazie testów).

Z kolei mPojazd zastępuje dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową. Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą mieć tych dokumentów przy sobie. Policja posługuje się bowiem informacjami zgromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jednak – jak twierdzi Ministerstwo – wielu kierowców nadal woli trzymać dane z dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC pod ręką. 

Między innymi dlatego powstał mPojazd. Dzięki aplikacji będziemy mogli przedstawić odpowiednie dane w momencie policyjnej kontroli czy zdarzenia drogowego. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją! 

Dowód rejestracyjny i polisa w smartfonie

Aplikacja mPojazd zawiera między innymi następujące informacje: 

 • dane pojazdu – marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego;
 • dane ubezpieczenia komunikacyjnego – nazwa ubezpieczyciela, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Aplikacja nie tylko zawiera dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC, ale będzie także  przypominała o terminie ważności badania technicznego i ubezpieczenia. Ponadto umożliwia przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Z aplikacji mPojazd mogą korzystać kierowcy zarejestrowani w CEPiK, a więc właściciele i współwłaściciele pojazdów. Aplikacja nie zawiera natomiast informacji o samochodach firmowych, wypożyczonych czy leasingowanych. Usługa jest dostępna dla posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 lub wyższy). Wersja przeznaczona na telefony z iOS-em znajduje się w przygotowaniu. Warunkiem korzystania z usługi jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Kod Aztec – sposób na szybkie obliczenie składki OC

Kolejną innowacją, z której mogą skorzystać kierowcy jest kod Aztec. Co ciekawe, pomimo że kod kreskowy pojawił się na dowodach rejestracyjnych już w 2004 roku, stosuje się go dość rzadko. Wykorzystuje go straż graniczna, część stacji kontroli pojazdów i niektórzy dealerzy. Tymczasem kod Aztec może ułatwić nam zakup ubezpieczenia OC.

Wystarczy, że zeskanujemy kod Aztec z dowodu rejestracyjnego przy pomocy aparatu smartfona. Dzięki kodowi nie ma konieczności ręcznego uzupełniania formularza z danymi na temat pojazdu i właściciela. Kod zawiera bowiem wszelkie informacje, które wymagane są przy doborze oferty OC, m.in. numer dowodu rejestracyjnego, organ wydający dokument, rodzaj pojazdu, przeznaczenie, rok produkcji i pozostałe.

Jak posłużyć się kodem Aztec?

Kod Aztec należy uchwycić przy pomocy aparatu w telefonie. Aparat powinien samoczynnie rozpoznać kod i zrobić zdjęcie. Zakodowane informacje trafiają do aplikacji mobilnej kalkulatora, który w ciągu kilkadziesiąt sekund jest w stanie obliczyć składkę OC. 

Z takiego rozwiązania korzystają między innymi:

 • Aviva;
 • Axa;
 • Benefia;
 • Concordia;
 • Link4;
 • Mtu24.

Więcej o wykorzystaniu kodu Aztec w kalkulatorach ubezpieczeń OC znajdziesz w artykule “Kalkulatory OC z kodem Aztec – Sprawdzamy 3 rozwiązania”.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij