Wybór między SSD a HDD

Dzisiaj osoby kupujące sprzęt komputerowy, mają bardzo duży wybór, jeśli chodzi o rodzaje pamięci montowane bezpośrednio do komputera stacjonarnego lub laptopa. Teraz wraz z upływem lat, system ten zmienił się nie do poznania, ponieważ dawniej wybór nie był zbyt duży i użytkownicy pecetów wybierali głównie, to co było na stanie. Dzisiaj kupując ultrabooka, chcemy, aby nasza maszyna miała tak zwany dysk półprzewodnikowy inaczej zwany SSD. W sprzęcie typowo stacjonarnym, a nawet niektórych laptopach montowany jest dysk HDD.

Istnieją również uniwersalne maszyny, dające nam możliwość samodzielnego wyboru, ponieważ wtedy w obu przypadkach dysk będzie funkcjonował, ale dziś jest bardzo mało sprzętów zapewniających pełną konfigurację z wykorzystaniem obu systemów. Jak więc wybrać najlepsze rozwiązanie, a jednocześnie zyskać na tym?. Sprawa jest dosyć specyficzna, ale warto dla rozeznania porównać oba systemy. Tradycyjny dysk twardy, czyli HDD, jest urządzeniem pozywającym nam zapisać wiele danych, a jednocześnie wspomniane informacje nie znikają, jak w przypadku danych, zachowywanych w pamięci Ram. Oczywiście dyski HDD bardzo często kojarzą się z metalową płytą, która w całości pokryta jest odpowiednią powłoką magnetyczną, na której możemy bezproblemowo zapisać dane. Wirujące talerze wokół dysku, są możliwe do odczytania tylko wtedy, gdy uruchamia się głowica, umieszczona bezpośrednio na ramieniu.

Co posiada dysk SSD?

Prawidłowo to drugi rodzaj dysku, wydaje się tak samo funkcjonalny, jak dyski HDD. Różnica polega jedynie na przechowywaniu danych, które znajdują się w układach pamięci flash. Standardowe układy SSD, mogą być bez problemu zamontowane na stałe na płycie głównej, lub w każdym innym polu, pozwalającym zmieścić kształt typowe dysku. Warto podkreślić, że wspomniane chipy pamięci flash SSD w żaden sposób, nie są takie same jak te, wykorzystywane w pendrivach i innych pamięciach masowych.

Ponieważ tego typu układy montowane są bezpośrednio do komputera, muszą charakteryzować się większą szybkością, a przede wszystkim swoją niezawodnością. Warto zauważyć nie tylko różnicę w działaniu, ale i cenie, ponieważ tego typu pamięci są stosunkowo droższe, niż pendrivy USB a przecież, mamy do czynienia z tą samą pojemnością. Dlatego jedyną zasadniczą różnicą, między oba dyskami jest cena. Wiele osób stara się dobrać ekonomiczny dysk, czyli taki który nie kosztuje nas tysiąc złotych. Lepiej wybrać coś o połowę tańszego, skoro funkcjonalność znajduje się, na takim samym poziomie. Po co więc przebijać cenę sprzętu, montując dysk SSD, skoro można sprzedać cały komputer taniej, decydując się na standardowy dysk.

Istnieje jeszcze hybryda

Warto zauważyć, że na rynku komputerowym pojawiają się również hybrydy dysków, łączących w sobie SSD z HDD. Takie połączenie wydaje się dobre jedynie dla osób, które nie znają się na sprzęcie, ponieważ nie ma potrzeby łączenia dwóch systemów w jedną całość, zwłaszcza że tego typu dyski wykazują dużą awaryjność.

Możliwość szybkiego uszkodzenia dysku powinna dać nam sporo do myślenia, ponieważ lepiej zdecydować się na coś tradycyjnego, niż eksperymentować i jeszcze na tym tracić pieniądze.

Co jest lepsze a co gorsze?

Dysk SSD sprawdza się dobrze jedynie jako demon szybkości. Wykonywanie kilku operacji naraz oraz uruchamianie systemu nigdy nie było takie szybkie, standardowy dysk w tej kwestii nie jest w stanie osiągnąć palmę pierwszeństwa, ponieważ jest nieco wolniejszy.

Dyski SSD mają też to do siebie, że w swojej konstrukcji nie posiadają żadnych elementów ruchomych, takich jak głowica. Dzięki czemu po upadku z dużej wysokości dysk SSD praktycznie wychodzi bez szwanku, a w przypadku standardowego dysku głowica może się urwać lub inne ruchome elementy znajdujące się wewnątrz, co sprawi, że całość stanie się bezużyteczna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij