Czy można odzyskać dane z dysku?

W niektórych przypadkach systemy potrafią być bardzo zawodne. Podczas spięcia elektrycznego zdarza się, że dysk, który pierwotnie zajmował się zapisem danych, utracił ważne informacje wskutek poważnego uszkodzenia.

Oczywiście zdarza się, że często sami usuwamy przez nieuwagę ważne dokumenty i nie mamy możliwości ich samodzielnego odzyskania, ponieważ nie widnieją już one w koszu. W niektórych wypadkach zdarza się, że poprzez włamanie do systemu, osoba kradnie większość danych, a potem usuwa, przez co dysk jest tak mocno uszkodzony, że odzyskanie jakiegokolwiek pliku samodzielnie wydaje się nierealne. Na szczęście w większości przypadków, dane zawarte na uszkodzonych macierzach nie przepadają.

Odzyskujemy ważne dane

Jeśli wiemy nieco więcej o dyskach, to możemy odzyskać utracone pliki, ale jeśli nie mamy o tym pojęcia, to wtedy musimy oddać nasz dysk do profesjonalnej firmy, zajmującej się odzyskiwaniem danych. Przedsiębiorstwo, które prowadzi taką usługę, jest w stanie za odpowiednią cenę, odzyskać najważniejsze pliki.

Oczywiście nie chodzi tu tylko i wyłącznie o dyski twarde znajdujące się w komputerach, ponieważ firma tego typu radzi sobie równie dobrze z uszkodzoną pamięcią masową czy też innym nośnikiem danych. W ten sposób można odzyskać to, co w każdym normalnym przypadku przepadłoby zaraz po awarii. Czasem w przypadku nieszczęścia losowego, dysk twardy posiada awarię logiczną czy też inne uszkodzenia oprogramowania układowego, a nawet awarię półprzewodników. Nawet zwykłe upuszczenie dysku z dużej wysokości, może doprowadzić do fizycznego uszkodzenia i utraty danych.

Przedsiębiorstwa płacą za odzyskanie danych

Oczywiście firmy, są w stanie zrobić wszystko z takim dyskiem, ale sama usługa jest bardzo kosztowna. Dlatego nic dziwnego, że to głównie firmy korzystają z takich rozwiązań, ponieważ odzyskanie ważnych plików firmowych, może mieć ogromne znaczenie dla funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. W przypadku użytkowników prywatnych mało który decyduje się na takie rozwiązanie.

Mniej skuteczną alternatywą w odzyskiwaniu plików, są specjalne programy, które pozwalają nam przeszukać zawartość dysku. W ten sposób na sprawnym dysku twardym użytkownik jest w stanie odnaleźć ślady usuniętych plików i z powrotem je przywrócić. Taka metoda działa, ale tylko w momencie, jeśli nie zapisywaliśmy dużej ilości nowych danych, inaczej taka próba przywrócenia czegokolwiek zakończy się fiaskiem. Warto więc przynajmniej spróbować takiego rozwiązania, ale to nie znaczy, że na pewno nam się uda.

Uszkodzenia są różne

Niestety w większym stopniu, odzysk danych jest możliwy, tylko poprzez wykorzystanie specjalistycznej firmy. Prawdziwi specjaliści starają się uruchomić podstawowe oprogramowanie znajdujące się na nośniku danych.

Oczywiście nie jest to zbyt bezpieczna opcja, istnieje ryzyko nadpisania danych, ale czasami, to jedyny sposób na odzyskanie ważnego folderu czy określonych dokumentów. Profesjonalna firma, zazwyczaj tworzy drugi obraz naprawianego dysku i to za jego pomocą, stara się przetworzyć informacje w taki sposób, aby można je było odzyskać. W wielu przypadkach tego typu metody działają, ale tak naprawdę, nie zawsze dysk jest do uratowania. Zdarzają się takie awarie i uszkodzenia, gdzie nawet firma odzyskująca dane z nośników, nie jest w stanie nic poradzić. Dlatego lepiej jest dbać o swój dysk twardy i starać się zabezpieczyć, na wypadek utraty danych. Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe nośniki przenośne, gdzie możemy skopiować najważniejsze pliki i w taki sposób je chronić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij