Czy warto kupić telewizor LED

Czy warto kupić telewizor LED?

Wybór odpowiedniego telewizora nie należy do łatwych zadań. Producenci oferują standardowe odbiorniki LCD i nowoczesne modele OLED, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się telewizory korzystające z technologii LED. Czym się różnią od standardowych telewizorów LCD? Warto poznać ich mocne i słabe strony.

Czym się charakteryzuje telewizor LED?

Telewizory LED należą do najpopularniejszych modeli na rynku. Warto zaznaczyć, że są one rodzajem telewizorów LCD – posiadają ten sam panel, ale różnią się od nich sposobem podświetlania matrycy. W modelach LCD matryca podświetlana jest przez tradycyjne świetlówki CCFL, zaś w telewizorach LED źródłem światła są diody LED – stąd wzięła się ich nazwa.

Dwa rodzaje podświetlenia

W telewizorach LED ekran może być podświetlany metodą krawędziową lub bezpośrednią. Podświetlenie krawędziowe określane jest jako Edge LED, a światło emitowane jest przez dwie listwy umieszczone po bokach panelu. Dzięki temu producenci mogą konstruować niezwykle cienkie ekrany, o grubości zaledwie 2,5 cm. Jednak taki sposób rozmieszczenia diod sprawia, że obraz jest jaśniejszy na brzegach ekranu, co dla wielu osób jest dużym mankamentem. Drugi rodzaj to podświetlenie bezpośrednie, określane inaczej jako Full LED. W tym przypadku diody LED rozmieszczone są na całej tylnej powierzchni panelu, dzięki czemu równomiernie podświetlają cały ekran.

ZALETY TELEWIZORÓW LED:

  • Telewizory LED należą do najpopularniejszych modeli na rynku, dlatego ich oferta jest niezwykle szeroka. Występują we wszystkich rozmiarach, więc znajdziemy zarówno modele z przekątną 19 cali, jak i duże 65- calowe telewizory.
  • Tego typu telewizory są bardzo cienkie i smukłe, dzięki czemu elegancko się prezentują i z łatwością można je przenieść. W telewizorach z podświetleniem krawędziowym grubość może wynosić zaledwie 2,5 cm.
  • Kolejną zaletą telewizorów LED jest energooszczędność. Zużywają one znacznie mniej energii elektrycznej niż klasyczne telewizory LCD – duża w tym zasługa diod LED.
  • Telewizory LED mogą pochwalić się dobrym kontrastem w porównaniu z telewizorami LCD. Lepiej odwzorowują czerń i biel, a wyświetlane kolory są żywsze i wyraźniejsze.
  • Takie telewizory bardzo dobrze radzą sobie z ekranem ruchomym, dlatego idealnie nadają się do oglądania transmisji sportowych i do grania w gry na konsoli.
  • Warto dodać, że w telewizorach LED nie występuje zjawisko wypalania obrazu.

WADY TELEWIZORÓW LED:

  • Zakup telewizora LED, szczególnie modelu z pełnym podświetleniem i o doskonałych parametrach to dość duży wydatek. Warto jednak zaznaczyć, że telewizory LED są o wiele tańsze w eksploatacji niż telewizory LCD.
  • W modelach z krawędziowym podświetleniem może występować proces nierównomiernego podświetlenia obrazu. Widoczne jest to w postaci jaśniejszych brzegów podczas wyświetlania ciemniejszego obrazu.
  • Telewizory LED w porównaniu do plazmowych mają węższe kąty widzenia, przez co osoby siedzące pod kątem mogą oglądać zniekształcony obraz.
  • Tego typu telewizory często mają problemy z wyświetlaniem kontrastujących ze sobą elementów, np. jasnych elementów na ciemnym tle.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij