Wyłączamy hasło przy wznowieniu Windowsa 8

Dzisiaj korzystanie z nowszych wersji Windowsa, może być dla przeciętnego użytkownika dosyć kłopotliwe. Przy uruchomieniu komputera, prawie zawsze jesteśmy proszeni o podanie hasła.

Najgorsze jest to, że podawanie hasła jest elementem ochrony komputera, co stanowi między innymi zabezpieczenie, przed użyciem sprzętu, przez osoby trzecie. Oczywiście funkcja ta, wydaje się bardzo przydatna, ale i jednocześnie uciążliwa, zwłaszcza jeśli ten sam monit o haśle wyskakuje nam co jakiś czas. Dla wielu osób jest to niedorzeczność, ponieważ system Windows 8 bardzo często korzysta z trybu uśpienia.

Należy zauważyć, że część użytkowników nie chce korzystać z tej funkcji, dlatego najlepszym rozwiązaniem, jest wyłączenie wymogu wprowadzania hasła, po każdym uśpieniu komputera. Tego typu zabezpieczenia są naprawdę dobrym pomysłem, jeśli w naszym komputerze znajdują się ważne dane, które nie powinny być oglądane przez osoby trzecie. W przypadku zwykłego użytkownika, tego typu dodatkowa blokada, jest jedynie utrudnieniem.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku osób, które korzystają z systemu operacyjnego zainstalowanego na tablecie czy też innym urządzeniu przenośny. Jeśli zdecydujemy się permanentnie wyłączyć hasło, to stracimy jeden z ważniejszych punktów obrony, przed nieupoważnionymi osobami, które przejrzą dowolny plik, znajdujący się na naszym urządzeniu.

Inny sposób na zabezpieczenie danych

Tak naprawdę w dobie rozwijającej się technologii, nie jesteśmy zmuszeni do korzystania ze zwykłego hasła. Dzisiaj lepszym rozwiązaniem wydaje się hasło obrazkowe i jest to całkowita nowość, która pozwala nam zabezpieczyć urządzenie, a jedynym sposobem odblokowania sprzętu jest obrazek, gdzie musimy wykonać dane gesty w odpowiedniej kolejności, dopiero wtedy otrzymamy pełny dostęp do naszego sprzętu.

To bardzo ciekawa, a jednocześnie niedoprowadzająca do frustracji forma zabezpieczenia, ponieważ takie mechanizmy doskonale sprawdzają się w ekranach dotykowych, oraz w przypadku komputerów gdzie mamy klasyczną mysz czy touchpad. Dawniej jeszcze przed wieloma aktualizacjami Windows 8 wymagał wpisania pełnego hasła składającego się z różnych znaków oraz cyfr. Była to bardzo nieprzyjemna metoda wpisywania hasła, dlatego została ona nie tak dawno zastąpiona krótkim czterocyfrowym numerem PIN, który jest łatwy do zapamiętania.

Czy da się wyłączyć weryfikację?

Należy zauważyć, że Microsoft nie pozwala w żaden sposób na automatyczne wyłączenie hasła. Możemy skorzystać z nieco innej opcji i wprowadzić możliwość automatycznego wprowadzenia hasła, zaraz bezpośrednio przy wznowieniu pracy komputera. W tym celu musimy zajrzeć w ustawienia zasilania.

Jeśli dobrze poszperamy i mamy uprawnienia administratora, to jesteśmy w stanie z łatwością wybrać opcje ochrona hasła przy wznowieniu pracy i tam zaznaczyć nie wymagaj hasła. Potem już tylko należy zapisane zmiany i cieszyć się bezproblemowym wejściem do komputera, bez konieczności stosowania jakiegokolwiek zabezpieczenia.

Problem powraca

Niestety przy ponownym uruchomieniu urządzenia, tego typu zmiany przepadają i musimy ponownie wprowadzać hasło. Jest to więc jedynie rozwiązanie na chwilę, ale dla wielu użytkowników, nawet taki sposób może okazać się bardzo pomocny. Jak sami widzimy, zabezpieczenia nie muszą być wcale takie złe pod warunkiem, że nie sprawiają kłopotu użytkownikowi.

Korzystanie z komputera powinno być łatwe i bezpieczne, co jest dzisiaj bardzo ważne w dobie tak wielu różnych zagrożeń płynących z internetu i nie tylko. Dlatego warto stosować takie rozwiązanie, które nam osobiście lepiej odpowiada.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij